У центрі Херсона, на вулиці Ушакова, знаходиться незвичайний пам’ятник, який був встановлений на честь британського юриста, філантропа та лікаря Джона Говарда. Він присвятив своє життя покращенню умов утримання ув’язнених та боротьбі з епідемічними захворюваннями. У жовтні 1789 року Говард приїхав до Херсона, де отримав двоповерховий будинок купця Маркуса на вулиці Суворовська (зараз цього кварталу вже не існує). В той час у Херсоні була епідемія тифу, який був завезений солдатами. Тому Джон Говард приїхав саме вчасно.
Він відвідував військові лазарети, карантинну лікарню, тюремний замок та безкоштовно лікував бідних городян. На жаль, сам підхопив цю хворобу та 20 січня 1790 року помер. Місце свого поховання філантроп, відчуваючи наближення смерті, визначив сам у бесіді зі своїм співвітчизником контр-адміралом Прістманом, який служив на російському флоті: «Поховайте мене там, де я любив прогулюватися. Я не бажаю ні пам’ятників, ні написів, але хотів би, щоб на моїй могилі був встановлений сонячний годинник».
Волю покійного виконали — його поховали на південній околиці Херсона, на хуторі його приятеля Дофіне (нині село Степанівка). На могилі встановили пам’ятник — піраміду й на ній сонячний годинник. Оскільки матеріал, з якого виготовили пам’ятник був крихким, він з часом став руйнуватися. Згодом вандали вкрали погруддя, зроблене за посмертною маскою Говарда. Зник і сонячний годинник.
Тому 1818 року імператор Олександр I під час перебування в Херсоні звелів: «Відновити пам’ятник, який був на могилі… із зображенням сонячного годинника». Однак уже наступного року було вирішено поставити окремий пам’ятник — обеліск на околиці міста, неподалік від міської в’язниці, а не на могилі Говарда, як це передбачалось. Виготовили його за проектом Василя Стасова та встановили у 1818—1820 роках. З метою охорони пам’ятник спорудили на той час за межами міста та обнесли кам’яною стіною.
У 1826—1828 роках його перебудували за проектом губернського землеміра П. Гречини і відкрили у червні 1828 року. Перебудова була істотною: обеліск підняли на висоту більше метра від попереднього рівня і в композицію ввели медальйон з барельєфом Джона Говарда. У роки революції 1917-1921 років і Другої світової війни огорожу частково зруйнували, відбудували в 1957 році. Довгий час монумент був занедбаний і лише в 1990 році його реставрували, відновили барельєф і сонячний годинник. Доречі, цей пам’ятник входить до 5 незвичних вуличних годинників України.
Читайте додатково першу частину за посиланням.
Фото:
1.http://wikimapia.org/5781440/ru/Памятник-Джону-Говарду
2.http://www.kherson-kherson.com/…/pamyatnik-dzhonu-govardu.h…
3.https://kherson.net.ua/…/herson-istoricheskij-severnyj-fors…