На вулиці Суворова знаходиться одна з найкрасивіших будівель старого міста, в якій наприкінці XIX століття розташувалося Товариство взаємного кредиту. Ця установа з’явилася в місті ще в 1874 році. Її засновником був місцевий підприємець Іван Іларіонович Корбуль. Спочатку товариство розміщувалося у найманому приміщені, а в 1899 році переїхало до нової будівлі. Вона була побудована за проектом губернського архітектора Антона Сваріка у стилі еклектики.

У газеті “ЮГ” детально описано внутрішній вигляд цієї установи: “При входе, открывая изящную дубовую дверь и поднявшись по нескольким мраморным ступеням, вы попадаете в просторный вестибюль, где оставляется верхнее платье; отсюда ведет коридор, по левую сторону которого находится на трех арках зал для выжидающей публики, с мозаичным полом и удобно расположенной мебелью; на право от коридора – большой зал, исключительно назначенный для заседаний совета и учетного комитета. Далее коридор ведет в операционный с паркетным полом зал, приятно поражающий своей оригинальной формой, своими колоннами, обилием воздуха и света, проходящего чрез громадные, двухсаженные окна. Возле окон поместились служащие, отгороженные изящной дубовой решеткой с матовыми стеклами, на которых имеются надписи производящихся операций. К операционному залу справа примыкает кассовая комната с 3-мя отделениями и особой кладовой для хранения ценных бумаг… Помещения снабжены вентиляцией водяной системы… Всюду бросаются в глаза художественные лепные работы, раскрашенные с большим вкусом” (газета “ЮГ”, № 673, 1900 рік).

Чим же займалося товариство? Воно фінансово підтримувало невеликих підприємців, які займалися розвитком торгівлі та промисловості в Херсоні. Особливістю цієї установи були відсотки, які були на порядок менші, ніж у приватних кредиторів та лихварів.

У роки революції 1917-1921 рр. товариство декілька разів було пограбоване бандитами. В 1923 році тут розміщалося транспортне споживче товариство. В 30-х роках XX століття – Херсонський інститут фізичних методів лікування. Пізніше – міський центр реабілітації та відновлювального лікування. А потім в будівлі розміщувався Ощадбанк.

Previous reading
Пам’ятник англійцю Джону Говарду (частина 1)
Next reading
Корсунський монастир